Dnes je štvrtok, 02.december 2021, meniny má: Bibiána
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

TIP na víkend: V Stredoslovenskom múzeu si pripomenú tragické príbehy osobností mesta

september 25, 2020 - 11:00
Tragické príbehy viacerých osobností spätých s históriou mesta pod Urpínom, ktoré skončili takpovediac „bezhlavo“,predstavia v Matejovom dome v Stredoslovenskom múzeu (SSM) v sobotu 26. septembra.
Foto: 

Pracovníci múzea sa rozhodli ich osudy na chvíľu oživiť a rozpovedia prostredníctvom nich príbehy plné smútku, irónie a zrady. Už túto sobotu sa tak návštevníci ocitnú zoči-voči katovi, Levočskej bielej pani či farárovi z Ľubietovej.

Stredovek patrí k obdobiam, keď sa každý prečin či hriech trestal pomerne tvrdo. Častokrát sa dokonca život previnilcov končil pod mečom kata. Dodnes sa zachovalo viacero príbehov, ktoré tieto udalosti zachytávajú, pričom je s nimi spätá aj Banská Bystrica. „Naše múzeum je určite živý organizmus, ktorý sa snaží reflektovať aj na aktuálne požiadavky doby. Na základe vlastných skúseností vidíme, že ľudia dávajú čoraz väčšiu prednosť podujatiam, ktoré sú prezentované, síce vždy s adekvátnym odborným pozadím, ale aj zážitkovou formou," priblížil riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Ďalšie zaujímavé akcie

Počas nasledujúcich mesiacov Stredoslovenské múzeum plánuje zorganizovať aj ďalšie podujatia, prostredníctvom ktorých sa návštevníci oboznámia s našou minulosťou menej tradičným spôsobom. Už v októbri ich po expozícii Matejovho domu prevedie prvý správca múzea Karol Ivan Kiszely a v rovnaký mesiac budú môcť zažiť strašidelnú atmosféru tamojšieho prostredia vďaka nočnému čítaniu hororových poviedok.

- - Inzercia - -