Dnes je štvrtok, 02.december 2021, meniny má: Bibiána
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Podľa Kollára zníženie exekučných zrážok pomôže státisícom ľudí

október 20, 2021 - 13:48
Vládou schválené zníženie exekučných zrážok z príjmov dlžníkov pomôže v situácii, keď narastajú životné náklady státisícom ľudí. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Členovia vlády dnes totiž odobrili návrh ministerstva spravodlivosti, ktorý upravuje rozsah zrážok zo mzdy a iných príjmov v exekúcii.
Foto: 
sita

„Jedná sa o zrážky exekútorov, ktorí už nebudú môcť v takej veľkej výške exekuovať tieto finančné zdroje," povedal Kollár. V prípade matky dvoch detí, ktorá má čistý príjem 700 eur mesačne podľa Kollára vzhľadom na schválené zmeny dôjde k zníženiu exekučnej zrážky o jednu polovicu. V prípade, že by mala čistý príjem 500 eur, zníženie zrážky bude predstavovať až tri štvrtiny.

Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (nom. SaS) bolo v tomto prípade dôležité nájsť správnu rovnováhu medzi ochranou práv najslabších a splnením oprávnených záväzkov veriteľov. Finančná čistka, ktorá bude musieť byť dlžníkom ponechaná, podľa nej narastie zo 100 percentného životného minima na 140 percent. Toto podľa nej môže zvýšiť motiváciu dlžníkov zamestnať sa a plniť si záväzky. „Osobitne tie záväzky, ako sú dane, výživné, náhrada škody na zdraví, osobitne náhrada škody na zdraví, ktorá bola spôsobená trestnými činmi, to všetko sú takzvané prednostné pohľadávky a tento volnejší režim sa ich nijako nedotkne," zdôraznila ministerka.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v tejto súvislosti povedal, že od apríla 2017 na Slovensku evidovali milión exekúcií. „Z toho nám ostalo približne 800 000 starých exekúcií a dnes máme približne 300 000 nových exekúcii," dodal.

Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) vo svojom stanovisku v tejto súvislosti uvádza, že schválená zmena narúša základné zákonné princípy rovnosti strán a práva na spravodlivý proces. „Toto opätovne obmedzuje základné práva veriteľov, čím sa zhoršuje ich právne postavenie," skonštatoval prezident ASINS Martin Musil.

Prax v oblasti správy pohľadávok na Slovensku podľa asociácie ukazuje, že nová právna úprava značným spôsobom zvýši počet nesplácaných pohľadávok a zároveň spôsobí nárast počtu exekúcií, ktoré budú zastavené v zmysle zákona o ukončení niektorých exekučných konaní. „Zlá vymožiteľnosť pohľadávok má vždy za následok zvýšenie rizika pre finančné inštitúcie, firmy, ale aj pre bežných ľudí. Zvýšené riziko sa pretaví do zvýšených úrokov a zhoršených podmienok pre získanie dostupných úverov resp. zvýšenia cien," upozornil viceprezident ASINS Pavol Jakubov. Dodal, že na Slovensku zákonodarcovia neustále presadzujú ideu dlžníka ako obete a neplatiaceho dlžníka ako istý štandard, čo je v ostatných krajinách nemysliteľné.

Cieľom nového nariadenia vlády je, aby suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému zo mzdy v exekučnom konaní, zohľadňovala vysoký rast životných nákladov alebo prípadné negatívne dopady pandémie COVID-19 na finančnú stabilitu obyvateľstva. Navrhovaná právna úprava má motivovať povinných zaradiť sa na trh práce a uspokojiť pohľadávky oprávnených za súčasného zachovania príjmu povinného v takej výške, ktorý je potrebný pre zachovanie dôstojného života povinného, zabezpečovanie potrieb rodiny a domácnosti.

- - Inzercia - -